Renginys

Stažuotė Amsterdame

2024 05 29


Gegužės 6-10 dienomis bibliotekininkai iš Panevėžio regiono keliavo į Amsterdamą dalyvauti stažuotėje, kurios tema buvo „Bibliotekos paslaugos medijų ir informacinio raštingumo temomis, taikant dirbtinio intelekto (DI) įrankius“. Šioje kelionėje taip pat dalyvavo Visagino viešosios bibliotekos specialistė Oksana Belskaja. Ši stažuotė buvo puiki galimybė įsigilinti į medijų ir informacinio raštingumo klausimus bei susipažinti su dirbtinio intelekto technologijų taikymu.

Bibliotekininkai aplankė prestižinį Amsterdamo Vrije universitetą (Vrije Universiteit Amsterdam), kuriame dirbtinio intelekto technologijos taikomos įvairiose srityse, įskaitant mokslinius tyrimus, švietimą, sveikatos priežiūrą ir verslą. Čia DI naudojamas kaip studijų ir tyrimų įrankis. Mokymai, vykstantys šiame 30 tūkst. studentų turinčiame universitete, buvo vedami magistranto Martyno Vaznonio, kuris yra DI konsultantas. Šių mokymų metu dalyviai įsigilino į DI algoritmų veikimo principus, mašininio mokymosi procesą bei neuroninius tinklus. Taip pat buvo aptarti ir praktiniai DI panaudojimo pavyzdžiai, tokie kaip nuotraukų klasifikavimas, objektų atpažinimas vaizdo įrašuose, scenų atkūrimas iš nuotraukų, vaizdų modeliavimas, garso įrašų optimizavimas, orų ir akcijų rinkos prognozės, taip pat tekstų, vaizdų ir vaizdo įrašų generavimas bei klasifikavimas.

Kitą dieną po mokymų bibliotekininkai turėjo galimybę pritaikyti gautą informaciją praktikoje, apsilankydami muziejuose ir galerijoje, kuriuose naudojama dirbtinio intelekto (DI) technologija.

Vienas iš aplankytų muziejų buvo Nyderlandų nacionalinis meno ir istorijos muziejus (Rijksmuseum), kuriame eksponuojama daugiau nei 8 tūkstančiai meno kūrinių, aprėpiančių laikotarpį nuo viduramžių iki XX a. pradžios. Muziejaus pagrindinė ekspozicija sutelkta į Nyderlandų Aukso amžiaus (XVII a.) meną, kuriame galima pamatyti garsių to meto dailininkų, tokių kaip Rembrantas, Janas Vermeris, Janas Stenas, Fransas Halsas, darbus. Be to, muziejuje eksponuojami baldai ir taikomoji dekoratyvinė dailė. Vienas įdomiausių DI panaudojimo pavyzdžių šiame muziejuje – Rembranto paveikslo „Nakties sargyba“ detalus atkūrimas. Pasitelkus detalią vizualinę informaciją apie šį paveikslą, DI sukūrė trūkstamas paveikslo dalis, kurios buvo atkurtos taip, kaip jos galėjo atrodyti.

Amsterdame įsikūręs Van Gogo muziejus yra vienas iš populiariausių meno muziejų pasaulyje. Jame pristatoma dailininko Vincento van Gogo kūryba, jo gyvenimas, santykiai su kitais menininkais, savito stiliaus paieška ir tragiškas kūrėjo likimas. Kadangi šį muziejų kasmet lanko beveik 2 mln. žmonių, fiziškai perskaityti visų lankytojų atsiliepimus yra neįmanoma. Siekiant įveikti šią užduotį muziejus pasitelkė dirbtinio intelekto (DI) pagalbą, kuris geba „perskaityti“ atsiliepimus ir juos įvertinti – nustatyti, ar jie teigiami ar neigiami.

DI meno galerijos „Dead End Gallery“ aplankymas bibliotekininkams sukėlė įvairių minčių ir privertė giliau susimąstyti apie patį dirbtinį intelektą (DI). Kilo svarbus meninio autentiškumo klausimas dėl DI sukurtų veiklos rezultatų vertinimo. Kadangi DI generuoja vaizdus, pasitelkdamas įvairią skaitmeninę vaizdinę medžiagą, paliečiamas autorinių teisių ir autentiškumo paisymo problematikos klausimas. Tarptautinė teisininkų bendruomenė pasiūlė, jog DI sukurtas menas turėtų būti prieinamas visiems žmonėms.

Stažuotės dalyviai taip pat aplankė Amsterdamo viešąją biblioteką (OBA), kuri gerai žinoma, kaip didžiulės apimties knygų saugykla su 28 padaliniais visame mieste. Šioje bibliotekoje įsikūręs pagrindinis pastatas, kuris užima 11 aukštų ir yra moderniame Amsterdamo uosto rajone. Šiame pastate yra gausu skirtingų skyrių, tarp jų yra didelis vaikų ir jaunimo literatūros skyrius, platūs specializuotų knygų fondai, skaityklos, taip pat įvairios vietos, skirtos įvairių darbų vykdymui. Be to, OBA pasižymi tuo, kad turi nuosavą radijo stotį, teatro bei koncertų sales, taip pat tūkstančiai knygų su CD ir DVD kolekcijomis.

Dalyvavimas stažuotėje suteikė puikią galimybę tiesiogiai išgirsti ekspertų nuomonę apie medijų ir informacinį raštingumą bei dirbtinio intelekto (DI) technologijas. Tai ne tik praplėtė dalyvių suvokimą, bet ir skatino apmąstyti įvairius filosofinius klausimus, susijusius su DI panaudojimu. Šis iššūkis padėjo geriau suprasti, kokia kryptimi judame šiandien ir kaip galime prisidėti prie ateities visuomenės kūrimo, remdamiesi šiomis DI technologijomis.